God mad, fred og fordybelse: Tag med til Andalusien
5. september 2022

Nu sker det.

Til foråret er jeg inviteret til at holde retræte i mit højt elskede Andalusien og det på et af de smukkeste steder i regionen. På Garden of Lemons skabt af det danske par Henrik Vilain og Ingo Schauser.

Sammen har vi sammensat en uge, som jeg glæder mig usigeligt meget til.

Den er til dig, der som jeg, trænger til lys og dyb glæde og gerne vil tage forskud på sommeren.

Kom med og lad Garden of Lemons danne ramme for en uge, hvor du forkæles med vidunderlig mad i de smukkeste omgivelser og samtidig får den ro, stilhed og de livgivende samtaler, du har brug for.

I en rolig rytme og en tillidsfuld atmosfære nærmer vi os i løbet af dagene hver på vores måde at leve med den kristne tro i et moderne liv.

Hver dag indledes med fordybende bøn, og derefter holder jeg oplæg med blandt andet lectio divina.

Efter frokost er der god tid til egen fordybelse. Sidst på dagen går vi kortere pilgrimsvandringer eller har samtalesaloner i forlængelse af morgenens tema, inden vi samles til et godt glas vin og rolig snak på kryds og tværs inden middagen.

En af dagene tager vi til Úbeda, – en enestående by, der står på Unescos verdens kulturarvsliste, og hvor jeg selv havde afgørende spirituelle oplevelser. Der venter os en særlig guidet tur.

Det bliver bevægende dage.

Jeg håber at se dig i det Andalusien, der nu på 15. år giver mig sol og varme og kræfter til at klare livet hjemme i Norden.

Kærlig hilsen,
Charlotte

PS:  Det kræver ingen særlige forudsætninger at deltage, blot nysgerrighed og et ønske om at lære
mere om den kristne spiritualitet.

PS
Læs meget mere her

Læs videre

Du kan godt: Vær klog krop i verden

Du kan godt: Vær klog krop i verden

Hvis vi bare lige stopper op, kan vi genkende den stemme. Jesu stemme. Og da kan vi mærke, hvis de falske profeter tager over. De falske profeter, forbrug er en af dem, klemmer os sammen til at blive småbitte mennesker. Menneskeligt set krumbøjer de os, så vi ikke kan se op og få øje på den store, vanvittigt smukke vision for verden, som Gud har. Den store profeti om Gudsriget. Hvor kærligheden hersker. Jesus gør det modsatte af de falske profeter. Han ranker os. Hver og en af os. Ethvert menneske er værdigt. Har umistelig værdi. Bare ved at være til. Uanset, hvor små vi føler os. Hvor syge eller nyttesløse. Vi er mennesker. Skabt. Hvilken gave. Rank ryggen. Se op. Se de andre. Se dig selv. Lyt til Jesu ord. 
Gud regner med, at vi kan – og vil – gøre, som hans søn siger.  
Gud stoler på os. 

Læs mere

Gør som Gud: Giv naturen navn

Gør som Gud: Giv naturen navn

Der er det særlige ved os mennesker, at vi kan udrydde alle markens liljer. Allerede nu er der mange planter og dyr, der er væk for altid. I England har de lige talt op, at der mangler 73 millioner fugle. For 50 år siden var der med andre ord 73 millioner flere fugle, der fløj rundt hver dag i England, end der flyver derovre nu om stunder. Det er mange fugle.  
Det samme gælder herhjemme.  
Hvad skal vi gøre?
Prøv selv at være lidt som Gud. Lær fuglenes navne. Herude kan I måske komme til at høre klyde, stormmåge, gul vipstjert, stor kobbersneppe, hættemåge, strandskade, vibe, brushane, engpiber, rørspurv, skeand og måske en præstekrave… 
Giv dem navn, som I selv har fået navn.

Læs mere

Håb for os alle: Jesus vælger den uperfekte Peter

Håb for os alle: Jesus vælger den uperfekte Peter

Peter skal bygge kirken, og ja, det giver ham nøglemagten, men Peter er uperfekt og har brug for kirken. For kirkens påmindelse om, hvad det er, kristendommen går ud på.
Det er et paradoks uden lige og et, der både giver håb og frustration. For hvordan stole på en kirke, hvis den ledes af nogle, der er lige så uperfekte som mig – og jer?
Men det er den pointe, Jesus vil holde os fast i. Som i en skruestik. Mennesket er ikke perfekt. Mennesket er ikke Gud. Men det er elsket af Gud.
Vi er alle uperfekte, syndige. Vi er alle afhængige af Guds kærlighed og tilgivelse. Det gælder også dem, der er i kirken. Det gælder også Peter.

Læs mere

Læs videre