Fire stjerner til “Med rank ryg”
16. maj 2021

Sørine Gotfredsen giver i sin anmeldelse i Kristeligt Dagblad fire stjerner til min seneste bog “Med rank ryg”.

“Med denne bog tager Charlotte Rørth nye skridt i sin vedholdende beskrivelse af at være et menneske, der står i forhold til Gud. Og hun gør det på en særdeles oprigtig måde,” skriver Sørine Gotfredsen blandt andet og fortsætter, at bogen fører “frem til nogle interessante tanker om abort, hvilket jo rammer smukt i forhold til statsministerens seneste påstand om, at der angående denne praksis ikke er mere at tale om. Det er der.”

Sørine Gotfredsen er erkender åbent, at hun “er kommet på en lidt vanskelig anmelderopgave”, fordi hun “ikke helt kan identificere sig med” bogens fokus på moderrollen, da hun ikke selv har børn, men med “dette slået fast er jeg dog samtidig sikker på, at en del læsere vil føle sig tiltalt.”

“Det er her – hvor de personlige erfaringer bruges som ledetråd i beskrivelsen af, hvad troen og kristendommen indebærer – at Charlotte Rørth har sin særlige styrke. Hendes syn på børn og liv og moderskab er virkelig værd at lytte til i en tid, hvor basale skabte menneskelige vilkår i identitetstænkningens navn er til konstant dekonstruktiv forhandling.”

”Med rank ryg” er med Sørine Gotfredsens ord “en bog, der bliver siddende i bevidstheden.”

Bogen er udgivet på Bibelselskabets Forlag og kan købes i alle boghandlere.

 

Læs videre

Det store skift – som 63-årig

Det store skift – som 63-årig

For halvandet år siden satte min mellemste søn mig stolen for døren på en kærlig, men dog alligevel en smuk udspekuleret vis. Det var i juleferien, de var alle hjemme, alt var godt, men jeg var rastløs.
Så, da han spurgte, om ikke det var på tide, at jeg gjorde noget ved det, jeg havde talt løst om i nogle år, gik jeg i tankehi. Det er ikke let for mig. Jeg vil helst træffe de store beslutninger sammen med dem, jeg elsker - eller i mindre målestok sammen med andre, jeg arbejder sammen med.
Men denne beslutning måtte jeg træffe helt alene.
Og det gjorde jeg.

Læs mere

I begyndelsen skabte Gud himlen og jorden – også i Hillerød

I begyndelsen skabte Gud himlen og jorden – også i Hillerød

"Da jeg forleden morgen gik tur med mit yngste barnebarn, lyste han himmelhenrykt op, da en mindre, hvid lastbil med anhænger kom kørende. For på anhængeren stod en gravko. En grakooooo, som det hedder på den etåriges sprog. Jo, jeg har også været et år, to år, teenager, ung, mor, moden. Nu er jeg farmor, andre er noget andet, men på anhængeren stod en gravko, og da var det aldeles ligegyldigt, hvor meget viden, jeg havde tillært mig på uddannelser, og hvor erfaren og menneskeligt udviklet, jeg ellers kunne bryste mig af at være. Det eneste, der havde betydning i det øjeblik, var ...

Læs mere

Get a handle on Christmas. Book now. De-stress in Úbeda and shop for Christmas gifts in Málaga

Get a handle on Christmas. Book now. De-stress in Úbeda and shop for Christmas gifts in Málaga

We need to be present where we are, but sometimes we need to spend some time organizing the best places and times to be who we are, right where we should be. With these GaJol words of wisdom, I encourage you to think about Christmas and Christmas presents and Christmas stress now and get it all together.
Book the little journey here, where you first follow me into an immersion of yourself in the (my) breathtaking city, Úbeda, in the Andalusian mountains. You'll be pampered with good food and enjoy the self-absorption to the fullest, because afterwards you'll not only get the Christmas spirit going so you can share it at home, you'll also have time to buy Christmas presents in Málaga - one of Europe's most beautiful Christmas cities.
The trip is on the first Sunday of Advent - a wonderful start to Christmas.

Læs mere

Læs videre